16 кампанентаў, якія вызначаюць кошт падагрэву курткі
Куртка з падагрэвам — гэта больш, чым проста тканіна і швы, гэта інтэграваная сістэма тэкстылю, электронікі і тэхналогіі акумулятараў. Разуменне таго, што ўплывае на кошт на ўзроўні кампанентаў, з'яўляецца асновай эфектыўных перамоваў аб цане і рашэнняў па кампрамісе паміж спецыфікацыямі.
| Кампанент выдаткаў | % ад агульнага кошту | Тыповы дыяпазон (FOB) | Што стымулюе варыяцыі |
|---|---|---|---|
| Абалонка і ўцяпляльнік | 20-30% | 5–22 долараў ЗША | Тып тканіны (поліэстэр супраць 3L WP), уцяпляльнік (без уцяпляльніка супраць пуху), апрацоўка DWR, пласт тканіны |
| Сістэма ацяплення | 18-25% | 5–18 долараў ЗША | Колькасць зон, шчыльнасць вугляроднага валакна, тып кантролера (кнопка ці праграма), якасць праводкі |
| Акумулятарная батарэя | 15-22% | 4–15 долараў ЗША | Ёмістасць (мАг), крыніца батарэй (1-га ўзроўню супраць агульнай), узровень сертыфікацыі, функцыі інтэлектуальнай сістэмы кіравання будынкам (BMS) |
| Праца (рэзка/шыццё/інтэграцыя/кантроль якасці) | 15-20% | 5–12 долараў ЗША | Рэгіён выдаткаў на працу, складанасць вытворчасці, стараннасць кантролю якасці, узровень аўтаматызацыі |
| Аздабленне і фурнітура | 8-12% | 2–6 долараў | Фірмовая маланка (YKK у параўнанні з звычайнай), якасць гузікаў, шнурок, ліпучка, святлоадбівальная стужка |
| Упакоўка і брэндынг | 5-8% | 1,50 — 5 долараў ЗША | Бірка, поліэтыленавы пакет супраць рознічнай скрынкі, вышыўка лагатыпа, этыкетка па догляду, фірмовая ўпакоўка |
Гэтыя працэнты адлюстроўваюць сярэднія паказчыкі па вытворчасці куртак з падагрэвам сярэдняга ўзроўню. На пачатковым узроўні дамінуюць выдаткі на батарэі і сістэму ацяплення, бо яны менш паддаюцца абмеркаванню, чым тканіна і праца. На прэміяльным узроўні тканіна і ўцяпляльнік займаюць большую долю, бо брэнды інвестуюць у тэхнічныя матэрыялы і пух.
2Аптовыя ўзроўні цэнаўтварэння па ўзроўні спецыфікацыі
Аптовыя цэны на абагравальныя курткі класіфікуюцца па чатырох розных узроўнях, кожны з якіх вызначаецца пэўным спалучэннем матэрыялаў, характарыстыкамі абагрэву і пазіцыянаваннем брэнда. Гэта цэны FOB (Free On Board) з завода — яны не ўключаюць дастаўку, пошліны або лагістыку краіны прызначэння.
Узровень 1: пачатковы ўзровень (25–38 долараў ЗША франка-борт)
Гэтыя курткі выкарыстоўваюць звычайныя поліэстэравыя каркасы, 2-3-зоннае награванне з вугляроднага валакна з аднакнопкавымі святлодыёднымі кантролерамі, акумулятары ёмістасцю 4800-5000 мАг і стандартныя маланкі, сумяшчальныя з YKK. Падыходзяць для рэкламных тавараў, дысконтных рознічных каналаў і электроннай камерцыі, якая аддае перавагу цане, дзе рознічныя цэны арыентаваны на 60-90 долараў. Якасць значна адрозніваецца ў межах гэтага ўзроўню — розніца паміж курткай за 25 і 38 долараў звычайна заключаецца ў якасці акумулятара і трываласці швоў. Сертыфікацыя на гэтым узроўні можа абмежавацца базавымі стандартамі CE/FCC; сертыфікацыя BSCI/OEKO-TEX сустракаецца рэдка.
Узровень 2: Сярэдні цэнавы дыяпазон ($38 - $65 FOB)
Гэта аптымальны варыянт для большасці пакупнікоў абагравальных куртак у сегменте B2B. Курткі маюць якасную мяккую або нейлоновую абалонку з пакрыццём DWR, 3-5-зоннае абаграванне з вугляроднага валакна, 3-ўзроўневае кіраванне кнопкамі або базавымі кантролерамі з падтрымкай прыкладання, батарэі ёмістасцю 7500 мАг з элементамі першага ўзроўню (Samsung, LG) і маланкі YKK або SBS. Звычайна гэтыя курткі маюць поўную сертыфікацыю CE, FCC, RoHS, UN 38.3 і OEKO-TEX. Рознічны кошт складае ад 90 да 160 долараў. Гэты ўзровень прапануе найлепшы баланс якасці прадукцыі і прыбытку для спецыялізаванага рознічнага гандлю, крамаў тавараў для актыўнага адпачынку і фірмовай электроннай камерцыі.
Узровень 3: Прэміум-тэхнічны ($65 - $90 FOB)
У прэміяльных куртках выкарыстоўваюцца тэхнічныя трохслаёвыя воданепранікальныя і дыхаючыя мембраны (мінімум 10 тыс./10 тыс.), 5-7 зон нагрэву з незалежным кіраваннем зонамі праз прыкладанне, разумныя акумулятары ёмістасцю 7500-10 000 мАг з хуткай зарадкай USB-C PD, цалкам праклееныя швы і прэміяльная фурнітура. Гэтыя курткі маюць шырокі партфель сертыфікатаў, у тым ліку сацыяльную адпаведнасць BSCI і SMETA. Рознічны кошт складае ад 160 да 280 долараў. Падыходзіць для рознічных прадаўцоў тэхнічнай адзежы на адкрытым паветры, лыжных крам, дылераў матацыклаў і прэміяльных карпаратыўных праграм рабочай адзення.
Узровень 4: Флагман/Раскош ($90 - $130+ FOB)
Флагманскія курткі ўяўляюць сабой верх сучасных тэхналогій абагравальных куртак: прэміяльная ізаляцыя (800+ напаўняльны пух або Primaloft Gold), 7+ зон разумнага абагравання з адаптацыяй тэмпературы на аснове штучнага інтэлекту, акумулятары ёмістасцю 12 000-15 000 мАг, прэміяльныя тканіны (матавая тэхнічная тканіна, варыянты скураной аздаблення) і поўны набор сертыфікатаў, а таксама адпаведнасць сацыяльным патрабаванням завода. На гэтыя курткі звычайна распаўсюджваецца 2-гадовая гарантыя. Рознічны кошт складае ад 280 да 500 долараў ЗША і больш. Падыходзяць для раскошных брэндаў турызму, флагманскіх тавараў універмагаў і прэміяльных карпаратыўных падарункаў.
3Як аб'ём замовы ўплывае на цану адзінкі
Зніжкі на аб'ёмы ў вытворчасці падагрэтных кашуль адпавядаюць прадказальнай крывой, якая абумоўлена эканомікай закупак матэрыялаў, эфектыўнасцю вытворчай лініі і амартызацыяй пастаянных выдаткаў. Разуменне гэтай крывой дапамагае пакупнікам B2B планаваць стратэгію заказаў, каб дасягнуць найлепшай магчымай эканомікі адзінкі прадукцыі.
| Колькасць замовы | Тыповая зніжка ў параўнанні з цаной за 100 адзінак | Асноўны рухавік эканоміі | B2B-кантэкст |
|---|---|---|---|
| 50-100 адзінак | Базавая цана (без зніжкі) | Даплата за дробнасерыйную вытворчасць | Тэставанне рынку, запуск брэнда, узорны пасеў |
| 200-500 адзінак | Зніжка 5-10% ад базавай | Мінімальны аб'ём замовы тканіны дасягнуты; налада вытворчай лініі амартызуецца на большую колькасць адзінак | Першы поўны рознічны сезон, пілотная праграма для прадпрыемстваў |
| 500-1000 адзінак | Зніжка 10-18% ад базавай | Аптовыя цэны на тканіну, спецыяльная вытворчая лінія, зніжка на аб'ём акумулятараў | Разгортванне рознічнага гандлю ў некалькіх крамах, парк абсталявання для сярэдніх прадпрыемстваў |
| 1000–3000 адзінак | Зніжка 18-25% ад базавай | Аптымізацыя закупак матэрыялаў пад кантэйнеры, бесперапынная вытворчасць, цэны на OEM-кампаненты | Нацыянальная праграма рознічнага гандлю, кантракт з буйным прадпрыемствам |
| 3 000–10 000+ адзінак | Зніжка 25-35% ад базавай | Амартызацыя інструментаў для вырабу нестандартных кампанентаў, спецыяльная вытворчая каманда, аптымізаваная лагістыка | Шматгадовы карпаратыўны кантракт, партнёрства з буйным брэндам |
4Схаваныя выдаткі: што часта выключаюць каштарысы
Завадская прапанова рэдка адлюстроўвае агульны кошт дастаўкі падагрэтных кашуль на ваш склад або гандлёвыя паліцы. Пакупнікі B2B, якія ўлічваюць толькі цану FOB за адзінку, пастаянна недаацэньваюць агульны кошт дастаўкі на 25-40%. Вось выдаткі, якія звычайна не ўваходзяць у прапанову:
- Міжнародныя перавозкі грузаў:Марскія перавозкі 20-футавага кантэйнера (прыблізна 1500-2500 абагравальных кашуль) з Кітая на заходняе ўзбярэжжа ЗША каштуюць ад 2500 да 4500 долараў у залежнасці ад сезону і паліўных даплат. Для Еўропы бюджэт складае 3000-5500 долараў. Авіяперавозкі невялікіх заказаў (50-200 адзінак) звычайна каштуюць даражэй за 4-8 долараў за адзінку. Заўсёды запытвайце ацэнку кошту перавозкі разам з прапановай на прадукцыю.
- Імпартныя пошліны і тарыфы:Курткі з падагрэвам, класіфікаваныя па коду ТН ГС 6113.00 (адзенне з электрычным падагрэвам), звычайна маюць стаўкі пошлін у памеры 7-12% у ЗША і 12% у ЕС. Удакладніце дакладную класіфікацыю ТН ГС і стаўку пошлін у свайго мытнага брокера, перш чым скласці канчатковы бюджэт.
- Складаванне і выкананне заказаў:Калі вы не атрымліваеце тавары непасрэдна на ўласным аб'екце, паслугі старонніх лагістычных кампаній (3PL) за атрыманне, праверку і захоўванне дадаюць ад 1 да 3 долараў за адзінку.
- Праверка трэцімі асобамі:Для заказаў звыш 500 адзінак перададпраўная праверка (SGS, Bureau Veritas або Intertek) каштуе 500-800 долараў і настойліва рэкамендуецца. Гэты кошт указаны за праверку, а не за адзінку.
- Кошт узораў і прататыпаў:Звычайна перадсерыйныя ўзоры каштуюць 100-200 долараў за штуку і вяртаюцца пры аптовым заказе. Некалькі раўндаў узораў (што звычайна выкарыстоўваецца падчас распрацоўкі OEM) могуць павялічыць агульны кошт праекта на 500-1500 долараў.
- Падаўжэнне сертыфікацыі:Калі канфігурацыя вашага прадукту зменіцца або тэрмін дзеяння сертыфікатаў скончыцца ў сярэдзіне вытворчасці, плата за падаўжэнне можа складаць ад 500 да 3000 долараў ЗША ў залежнасці ад аб'ёму сертыфікацыі. Удакладніце тэрміны дзеяння сертыфікатаў у вытворцы.
5Як ацаніць і абмеркаваць прапанову на абагравальную куртку
Эфектыўныя перамовы пачынаюцца з разумення таго, што вы параўноўваеце. Калі вы атрымліваеце прапановы ад некалькіх вытворцаў, выкарыстоўвайце гэтую структуру, каб ацаніць іх на падобных умовах:
Крок 1: Запытайце падрабязную раскладку выдаткаў
Настойвайце на пазіцыйнай каштарысе, у якім асобна разглядаюцца кошт тканіны, кошт сістэмы ацяплення, кошт батарэй, праца, аздабленне і ўпакоўка. Вытворца, які не можа або не хоча прадастаўляць такую разбіўку, альбо хавае прыбытак, альбо не мае сістэм адсочвання выдаткаў для эфектыўнага кіравання вытворчасцю — абодва гэтыя фактары выклікаюць занепакоенасць.
Крок 2: Праверце супадзенне спецыфікацый кампанентаў ва ўсіх каштарысах
Калі адна прапанова на 15% ніжэйшая за іншую, розніца амаль заўсёды заключаецца ў кампанентах — тканіна ніжэйшай якасці, несертыфікаваныя батарэі або меншая колькасць зон нагрэву. Стварыце параўнальную табліцу з пералікам спецыфікацый кожнага кампанента і пераканайцеся, што вы параўноўваеце эквівалентныя прадукты. Прапанова за 42 долары з батарэяй Samsung ёмістасцю 7500 мАг лепшая, чым прапанова за 37 долараў з звычайнай батарэяй ёмістасцю 5000 мАг.
Крок 3: Пацвердзіце, што ўключана, а што выключана
Задайце кожнаму вытворцу пытанне: (а) Ці ўключае прапанова ўсе сертыфікаты? (б) Ці ўключае яна індывідуальны брэндынг і ўпакоўку? (в) Які гарантыйны тэрмін і што ён пакрывае? (г) Ці ўключана плата за ўзоры, ці яна дадатковая? Стандартызуйце спіс уключаных тавараў, перш чым параўноўваць цэны.
Крок 4: Перамовы па аб'ёме, а не па цане за адзінку
Найбольш эфектыўны падыход да перамоваў — гэта ўзяць на сябе абавязацельстваў па прагнозе аб'ёмаў на 12 месяцаў, а не гандлявацца за цану за адзінку замовы. Напрыклад: дамовіцеся аб цане 48 долараў за адзінку для заказаў ад 100 адзінак з дакументальна пацверджаным узроўнем аб'ёму, які зніжае цану да 42 долараў за адзінку пры замове ад 500 адзінак і 38 долараў за адзінку пры замове ад 1000 адзінак, і абавязайцеся дасягнуць парога ў 1000 адзінак на працягу 12 месяцаў. Такі падыход дазваляе вытворцу прыстасавацца да вашага росту і ўзнагароджвае абодва бакі.
PASSION OUTERWEAR прапануепадрабязныя цэны на абаграваную вопратку OEM/ODMз празрыстай раскладкай выдаткаў, што дазваляе пакупнікам B2B прымаць цалкам абгрунтаваныя рашэнні аб закупках.
6Суадносіны цаны і якасці: што вы атрымліваеце ў кожнай цане
Кожны цэнавы ўзровень прапануе пэўную каштоўнасць. Аптымальны выбар залежыць ад вашага канала распаўсюджвання і чаканняў мэтавай групы кліентаў.
| Аптовая цана | Што вы атрымліваеце | Лепшы канал | Патэнцыял валавой прыбытковасці |
|---|---|---|---|
| 28–35 долараў ЗША | Функцыянальная абагравальная куртка, абмежаваныя функцыі, базавая сертыфікацыя | Прадаўцы са зніжкамі ў рознічным гандлі, рэкламныя акцыі, гандлёвыя пляцоўкі | 30-40% рэнтабельнасці пры рознічным гандлі $50-60 |
| 42–55 долараў ЗША | Якасная куртка з падагрэвам сярэдняга класа, поўныя сертыфікаты, надзейная батарэя | Спецыялізаваны рознічны гандаль, фірмовая электронная камерцыя, карпаратыўныя праграмы | 45-55% рэнтабельнасці пры рознічным гандлі $90-130 |
| 65-85 долараў | Высакаякасная тэхнічная куртка, высакаякасныя матэрыялы, разумныя функцыі | Крамы тавараў для актыўнага адпачынку, лыжныя крамы, прэміяльная рабочая вопратка | 50-60% рэнтабельнасці пры рознічным гандлі $160-250 |
| 95–120 долараў ЗША | Флагманскі прадукт, перадавыя тэхналогіі, раскошнае пазіцыянаванне | Універмагі, раскошныя тавары для адпачынку на прыродзе, карпаратыўныя падарункі | 55-65% рэнтабельнасці пры рознічным гандлі $300-500 |
Для большасці пакупнікоў B2B, якія выбіраюць катэгорыю абагравальных куртак, сярэдні цэнавы ўзровень ад 42 да 55 долараў прапануе найлепшае спалучэнне якасці прадукцыі, поўнасці сертыфікацыі і валавой прыбытку. Пачатак з больш высокай цаны (прэміяльны ўзровень) рызыкуе абмежаваць ваш рынак; пачатак з ніжэйшай (пачатковы ўзровень) рызыкуе выклікаць праблемы з якасцю прадукцыі, якія пашкодзяць вашаму брэнду, перш чым ён заслужыць давер.
7Параўнанне цэн OEM і ODM
Выбар паміж OEM (ваш дызайн, заводская зборка) і ODM (заводская распрацоўка, ваш брэнд) мае значныя наступствы для выдаткаў:
- Перавага ў цэнах ODM:Кошт адзінкі на 15-25% ніжэйшы, чым у OEM для эквівалентных спецыфікацый, дзякуючы існуючай бібліятэцы шаблонаў на заводзе, папярэдне кваліфікаванаму ланцужку паставак матэрыялаў і знаёмству вытворчай лініі з дызайнам. ODM таксама адмяняе плату за распрацоўку шаблонаў ($500-2000) і скарачае колькасць цыклаў выбаркі з 2-3 да 1-2.
- Кампаненты выдаткаў OEM у бюджэт:Распрацоўка і класіфікацыя выкрайкі (800–2500 долараў у залежнасці ад складанасці дызайну), 2–3 этапы выбаркі (150–300 долараў за ўзор), дадатковыя плацяжы за мінімальны заказ тканіны на заказ, калі абранай тканіны няма ў стандартнай бібліятэцы фабрыкі, і больш працяглыя тэрміны выканання (8–12 тыдняў у параўнанні з 3–5 тыднямі для ODM).
- Гібрыдны падыход:Многія паспяховыя брэнды пачынаюць з ODM для выхаду на рынак, а затым пераходзяць да распрацоўкі ключавых SKU для OEM у другім ці трэцім сезоне, як толькі ў іх з'явяцца дадзеныя аб продажах і водгукі кліентаў, якія апраўдваюць інвестыцыі ў OEM. Такі падыход мінімізуе фінансавыя рызыкі падчас этапу праверкі, захоўваючы пры гэтым магчымасць распрацоўкі сапраўды дыферэнцыраваных прадуктаў пазней.
Часта задаваныя пытанні
Атрымайце прапанову на празрыстую абагравальную куртку
PASSION OUTERWEAR прапануе падрабязныя цэны FOB з поўным раскрыццём спецыфікацый, сертыфікацыйнай дакументацыяй і паступовымі аб'ёмамі, пачынаючы з 50 адзінак. Падзяліцеся сваімі патрабаваннямі да прадукцыі — мы адкажам на працягу 24 гадзін з падрабязнай прапановай, якую вы можаце ацаніць па гэтым кіраўніцтве.
Запытаць прапанову Праглядзець кіраўніцтва па цэнах OEM/ODM

