Пухавік — адзін з нямногіх прадметаў адзення, якасць якога пакупнік можа ўбачыць, перш чым дакрануцца да яго.— лофт, выразнасць перагародкі, бляск абалонкі і шчыльнасць шыўкоў — усё гэта сігналізуе пра тое, што знаходзіцца ўнутры. Для ўладальнікаў брэндаў і менеджэраў па закупках гэтая бачнасць мае два бакі: добра прадуманая праграма пуховых куртак стварае прыбытак і паўторныя заказы, у той час як дрэнна прадуманая — сціснуты лофт, працёкі і вяртанні плацяжоў. У гэтым кіраўніцтве разглядаецца вытворчасць пуховых куртак на заказ на ўзроўні спецыфікацыі, ад дэньера тканіны абалонкі і напаўняльнасці да канструкцыі перагародкі, пратаколаў кантролю якасці і рэалістычнага планавання мінімальнага замовы і тэрмінаў выканання.

1Чаму пуховыя курткі — моцная катэгорыя для брэндаў

Мала якія катэгорыі верхняга адзення спалучаюць высокую ўспрыманую каштоўнасць, моцную сезоннасць і шырокую эластычнасць цэн гэтак жа эфектыўна, як пуховая куртка. Адзін сілуэт можа прадавацца ў рознічным гандлі за 60 долараў у масавым канале або за 600 долараў у тэхнічным або модным канале, прычым розніца амаль цалкам вызначаецца якасцю напаўняльніка, верхняй тканінай і метадам вырабу — трыма зменнымі, якія брэнд кантралюе на этапе распрацоўкі спецыфікацый, а не на этапе праектавання.

Для пакупнікоў B2B гэта стварае незвычайна спрыяльнае асяроддзе для пазіцыянавання. Паколькі кампанент, які забяспечвае цяпло (напаўняльнік), нябачны ў гатовым адзенні, пакупнікі актыўна рэагуюць на празрыстасць спецыфікацый і праверку трэцімі асобамі. Брэнды, якія публікуюць на сваіх старонках тавараў напаўняльную здольнасць, вагу напаўняльніка і тып канструкцыі, пастаянна апярэджваюць брэнды, якія апісваюць свае курткі толькі з пункту гледжання стылю.

Устойлівае развіццё цяпер — гэта спецыфікацыя, а не маркетынгавы дадатак

Выбар матэрыялаў, з якіх вырабляюцца надуўныя прылады, мае вымерны ўплыў на навакольнае асяроддзе, і галіна пачала яго колькасна ацэньваць. Згодна з дадзенымі ацэнкі жыццёвага цыклу, апублікаваныміМіжнароднае бюро пуху і пер'я (IDFB)Пух мае на 85-97 працэнтаў меншы ўплыў, чым поліэстэр, ва ўсіх прааналізаваных катэгорыях уздзеяння, і прыкладна ў 18 разоў меншы ўплыў на змяненне клімату, чым поліэстэравы напаўняльнік. IDFB у цяперашні час абнаўляе гэтую ацэнку, каб упершыню ўключыць перапрацаваны пух — сігнал таго, што цыклічныя патокі матэрыялаў пераходзяць з нішы ў мэйнстрым у сферы закупак напаўняльніка.

Гэта мае камерцыйнае значэнне, бо еўрапейскія і паўночнаамерыканскія рознічныя пакупнікі ўсё часцей патрабуюць дакументальна пацверджанага паходжання матэрыялаў перад тым, як выставіць тавар на продаж.Стандарт адказнага ўнізу (RDS), якім кіруе Textile Exchange, застаецца дамінуючай структурай ланцужка паставак пуху, забараняючы выскубванне жывой жывёлы і прымусовае кармленне, патрабуючы пры гэтым аўдыту трэціх бакоў на кожным этапе ланцужка паставак ад фермы да гатовага вырабу. Асобна,Глабальны стандарт перапрацаванай сыравіны (GRS)рэгулюе заяўленыя ўтрыманне перапрацаванай сыравіны для верхняй тканіны і сінтэтычных напаўняльнікаў, патрабуючы, каб маркіроўка, арыентаваная на спажыўца, складала не менш за 50 працэнтаў перапрацаванай сыравіны.

Імплікацыя па пошуку:Укажыце патрабаванні да сертыфікацыі ў тэхнічным пакеце, а не пасля адбору проб. Дадатковая заяўка на RDS або GRS на ўжо адабраны ўзор адзення звычайна патрабуе поўнага замены напаўняльніка і часта верхняй тканіны, што дадае ад трох да пяці тыдняў да календара распрацоўкі.

2Анатомія пуховай курткі: восем кампанентаў, якія вызначаюць якасць

Пухавік — гэта сістэма ўзаемадзейнічаючых кампанентаў. Слабасць любога з іх пагаршае характарыстыкі ўсяго адзення, таму вопытныя менеджэры па закупках разглядаюць кожны кампанент як асобны артыкул, а не прымаюць адзіную цану за «пухавік». На дыяграме ніжэй паказаны восем кампанентаў, якія найбольш непасрэдна вызначаюць кошт, цяпло, даўгавечнасць і задаволенасць кліентаў.

Анатомія пуховай курткі на заказ: папярочны разрэз 1. КАПЮШОН 4. ЗАШПІЛКА-МАЛАНКА 2. ШЭЛ ТКАНІНА 3. ЗАПОВНІЦЬ Пух / Сінтэтыка 5. ПЕРАГРАМКА Будаўніцтва 6. МАНЖЭТА 7. HEM 8. ПАДКЛАДКА Кожны кампанент вызначаецца асобна ў прафесійным тэхнічным пакеце — аб'яднаныя каштарысы хаваюць кампрамісы ў якасці.

Кожны з гэтых васьмі кампанентаў — гэта рашэнне, якое ўплывае на спецыфікацыю і кошт. Абалонка вызначае трываласць і адчуванні дакрананняў, напаўняльнік вызначае суадносіны цяпла і вагі, канструкцыя перагародкі вызначае захаванне лофта і ўстойлівасць да халодных зон, а камплект аздаблення (маланка, манжэты, падол, падшэўка) вызначае ўспрыманую якасць у момант продажу. Брэнды, якія разглядаюць усе восем тавараў як прадметы перамоваў, паслядоўна дасягаюць лепшых суадносін кошту і якасці, чым брэнды, якія вядуць перамовы толькі па агульнай цане за адзінку.

3Выбар тканіны для абалонкі: таўшчыня, пляценне і аздабленне

Верхняя тканіна — гэта самы вонкавы пласт пуховай курткі, які выконвае тры адначасовыя функцыі: утрымлівае напаўняльнік, супрацьстаіць ізаляцыі і непагадзі, а таксама стварае візуальнае і тактыльнае ўражанне, якое вызначае пазіцыю адзення на рынку. Яе выбар патрабуе балансавання паміж таўшчынёй пражы, структурай пляцення і аздабленнем.

Адмаўленне і чаму гэта важней, чым проста вага

Дзенье вымярае лінейную шчыльнасць асобных нітак у тканіне. Нейлон 20-дзенье (20D) выкарыстоўвае тонкія ніткі для стварэння лёгкай, эластычнай, злёгку напаўпразрыстай тканіны, ідэальнай для складаных або ультралёгкіх пуховых куртак. Наадварот, нейлон Оксфард 70D выкарыстоўвае тоўстыя ніткі для трывалай, устойлівай да ізаляцыі абалонкі, прыдатнай для выкарыстання побач з рабочай адзеннем. Паміж гэтымі крайнасцямі тканіны 30D і 40D дамінуюць у сярэднім цэнавым сегменте, таму што яны спалучаюць вагу, трываласць і кошт.

Важна адзначыць, што сама па сабе таўшчыня тканіны не вызначае, ці з'яўляецца яна непранікальнай для пуху. Непранікальнасць тканіны залежыць ад шчыльнасці канструкцыі і аздаблення — звычайна гэта працэс каландравання, які механічна закрывае прамежкі паміж пражкамі, або пакрыццё з смалы, якое наносіцца на адваротны бок. Каландраваны рыпстоп 20D можа быць больш непранікальным для пуху, чым свабодна тканая тафта 40D.

Спецыфікацыя тканіны абалонкі Прыблізная вага (г/м²) Устойлівасць да ўнізу Лепшае прыкладанне
20D нейлон рыпстоп, каландраваны ад 35 да 40 Так Складныя, ультралёгкія рэчы, якія можна насіць шматслойна
30D нейлонавая тафта, каландраваная ад 45 да 55 Так Лёгкія паўсядзённыя і гарадскія стылі
40D нейлон рыпстоп, каландраваны 60 да 70 Так Сярэдняй вагі на адкрытым паветры, гарналыжны курорт, рознічны гандаль
50D поліэстэр, цыркулярная аздабленне 75 да 85 Так Доўгатэрміновыя выпадковыя аб'ёмныя праграмы з арыентацыяй на цану
70D нейлон Оксфард, пакрыццё PU ад 110 да 130 Так(з пакрыццём) Рабочая вопратка, прылеглая да рабочай вопраткі, цяжкіх умоў эксплуатацыі, прамысловая
2-літровая або 3-літровая ламінаваная мембрана ад 90 да 150 Так Воданепранікальныя абалонкі, тэхнічныя гарналыжныя, лыжныя

Аздабленне: DWR і не толькі

Трывалае воданепрымальнае (DWR) пакрыццё прымушае ваду сцякаць з паверхні пуху ў выглядзе кропель, а не змочваць яе. Гэта важна з функцыянальнага пункту гледжання, бо пух практычна губляе ўсю сваю ізаляцыйную каштоўнасць, калі ён мокры, таму ўтрыманне павярхоўнай вільгаці далей ад напаўняльніка захоўвае цяпло пры змешаных ападках. Большасць праграм па вытворчасці пуховых вырабаў патрабуюць, каб пакрыццё DWR захоўвала ад 80 да 100 балаў пры выпрабаванні на распыленне ў новым стане, з мэтавай трываласцю пры хатнім мыцці ў 80 балаў пасля пяці мыццяў.

Выразна ўказвайце хімічны склад DWR. Традыцыйныя апрацоўкі фторвугляродам з доўгім ланцугом (C8) паступова адмяняюцца пад ціскам рэгулятараў у ЕС і некалькіх штатах ЗША, і большасць экспартна-арыентаваных брэндаў цяпер патрабуюць C6 або DWR без фтору. Фабрыка, якая па змаўчанні выкарыстоўвае C8 без запыту, будзе вырабляць адзенне, якое можа быць непрадажным на вашым мэтавым рынку.

4Напаўняльнік: пух, сінтэтыка або перапрацаваны матэрыял

Выбар напаўняльніка вызначае цяпло, вагу, сціскальнасць, кошт і — усё часцей — гісторыю ўстойлівасці, звязаную з адзеннем. Універсальна правільнага адказу няма; правільны напаўняльнік залежыць ад клімату, у якім прадаецца адзенне, цэнавай структуры лінейкі і матэрыяльных абавязацельстваў брэнда.

Разуменне здольнасці запаўнення

Напаўняльная здольнасць вымяраецца аб'ёмам у кубічных цалях, які займае адна унцыя пуху ў стандартных умовах. Пух з напаўняльнай здольнасцю 550 больш шчыльны і менш эфектыўны на грам; пух з напаўняльнай здольнасцю 800 утрымлівае больш паветра на адзінку вагі, забяспечваючы эквівалентнае цяпло з меншай вагой напаўняльніка і лепшай сціскальнасцю. Напаўняльная здольнасць вымяраецца ў адпаведнасці з пратаколамі, якія падтрымліваюцца IDFB і еўрапейскім стандартам EN 12130, а таксама незалежнымі лабараторыямі, такімі якІДФЛправодзіць выпрабаванні і сертыфікацыю, якія пацвярджаюць заявы пастаўшчыка.

Напаўняльная здольнасць — гэта толькі палова справы. Агульная цяпло залежыць ад напаўняльнай здольнасці, памножанай на вагу напаўняльніка — куртка з напаўняльнікам 650 грамаў і 200 грамамі пуху можа быць цяплейшай, чым куртка з напаўняльнікам 800 грамаў і 120 грамамі. Прафесійныя тэхнічныя рюкзакі заўсёды ўказваюць абодва паказчыкі.

Тып запаўнення Запаўняльная магутнасць Суадносіны цяпла да вагі Сціскальнасць Прадукцыйнасць на мокрых дарогах Адносны кошт
Прыгніся 80/20 550 Сярэдні Сярэдні Бедны 1,0x (базавы ўзровень)
Прыгніся 90/10 650 Добра Добра Бедны 1,3x
Гусіны пух 90/10 700 Вельмі добра Вельмі добра Бедны 1,8x
Гусіны пух 95/5 ад 800 да 900 Выдатна Выдатна Бедны ад 2,5 да 3,5 разоў
Перапрацаваны пух (RDS або GRS) 600 да 700 Добра Добра Бедны 1,5x
Сінтэтычны 100 г/м² Няма дадзеных Сярэдні Нізкі Добра 0,6x
Сінтэтычны 150 г/м² Няма дадзеных Добра Нізкі Добра 0,9x

Сінтэтычныя напаўняльнікі абменьваюцца суадносінамі цяпла і вагі і сціскальнасцю, каб атрымаць устойлівасць да вільготнага надвор'я. У пастаянна вільготным марскім клімаце або ў рабочай вопратцы, дзе адзенне можа намокнуць і не можа быць надзейна высушана на працягу ночы, сінтэтычны напаўняльнік часта з'яўляецца правільным інжынерным рашэннем, нягледзячы на ​​яго меншую эфектыўнасць у захаванні гардэроба. Многія брэнды выкарыстоўваюць абодва матэрыялы: сінтэтычны для сухіх і халодных рознічных каналаў рознічнага гандлю, сінтэтычны для вільготных і халодных і прамысловых каналаў.

5Спосабы будаўніцтва: прашытыя, перагародкавыя і звараныя

Спосаб будаўніцтва вызначае, як запаўняльнік трымаецца на месцы, і гэта аказвае значны ўплыў як на цеплаізаляцыю, так і на кошт адзінкі. Тры дамінуючыя падыходы — прашыты, перагародкавы і звараны — займаюць розныя пазіцыі на крывой прадукцыйнасці ў залежнасці ад цаны.

Параўнанне метадаў будаўніцтва: папярочныя профілі Прашыты Зацісканні лініі шыўка запаўняюць = халодная пляма Найменшы кошт Лёгкі / модны Халодныя плямы на швах Перагародка скрынкі Сетчатыя сцены ўтрымліваюць поўны гарышча ад краю да краю Найвышэйшая цеплыня Тэхнічны / экспедыцыйны Больш высокі кошт працы Звараныя / злучаныя Няма адтулін для іголак = няма шляху ўцечкі Абарона ад надвор'я Воданепранікальны / прэміум-класа Патрабуецца абалонка, сумяшчальная з сінтэтычнымі матэрыяламі Які метад павінна пазначыць ваша праграма? Прашытыя ніткі падыходзяць для пачатковых і модных цэнавых катэгорый. Перагародка-бокс - правільны выбар для тэхнічных праграм і праграм у халодным клімаце, дзе Спажыванне цяпла на грам апраўдвае дадатковую працу. Зварная канструкцыя выключае працёкі праз адтуліну для іголкі і спалучаецца з ламінаванымі воданепранікальнымі абалонкамі. У многіх праграмах з некалькімі SKU выкарыстоўваюцца два метады па ўсёй лінейцы, каб пакрыць абодва цэнавыя ўзроўні.
Будаўніцтва Халодныя плямы Утрыманне гарышча Кошт працы Рызыка ўцечкі Тыповае пазіцыянаванне
Прашыты Так, па швах Ніжэй Нізкі Сярэдні Уваходны, модны, лёгкі
Перагародка канала Мінімальны Высокі Сярэдні Нізкі Сярэдні і прэміяльны штодзённы
Перагародка скрынкі Няма Найвышэйшы Высокі Нізкі тэхнічны, экспедыцыйны, альпінісцкі
Звараныя / злучаныя Няма Высокі Сярэдні да высокага Вельмі нізкі Воданепранікальны, прэміяльны гарадскі

6Варыянты персаналізацыі, якія адрозніваюць ваш брэнд

У катэгорыі, дзе дзясяткі брэндаў прадаюць візуальна падобныя сілуэты, адрозненні заключаюцца ў спецыфікацыях і дэталях, а не толькі ў форме. Найбольш эфектыўныя рычагі персаналізацыі падзяляюцца на чатыры групы.

Сілуэт і пасадка

Шырыня і арыентацыя перагародак — гэта самы хуткі спосаб змяніць успрыманы характар ​​адзення. Шырокія гарызантальныя перагародкі ўспрымаюцца як паўсядзённыя і модныя; вузкія перагародкі ўспрымаюцца як тэхнічныя; вертыкальныя або шаўронныя перагародкі адразу сігналізуюць пра адметную мову дызайну. Класіфікацыя па кроі мае аднолькавае значэнне — блок еўрапейскага крою істотна адрозніваецца ад блока амерыканскага крою аб'ёмам грудзей, даўжынёй рукава і нізам, і брэнды, якія прадаюць на абодвух рынках, павінны ўказваць, па якім блоку фабрыка класіфікуе адзенне.

Аздабленне і фурнітура

Спецыфікацыя маланкі з'яўляецца добра бачным сігналам якасці. Маланка маркі YKK або эквівалентнай маркі з індывідуальным зашпількай павялічвае кошт адзінкі, але істотна паляпшае ўспрыманую якасць. Іншыя рашэнні па фурнітуры — зашпількі на кнопках, фурнітура са шнурком, эластычныя манжэты замест ліпучак і ўнутраныя кішэні для носьбітаў інфармацыі — уплываюць на ацэнку якасці кліентам на працягу першых трыццаці секунд пасля выкарыстання адзення.

Прыкладанне для брэндынгу

Для пуховых куртак варыянты брэндынгу ўключаюць тканыя або друкаваныя этыкеткі на шыі, лагатыпы на грудзях, зробленыя з дапамогай цеплапераносу або вышытыя, спецыяльныя зашпількі-маланкі, друкаваную падкладачную тканіну і фірмовую ўпакоўку. Вышыўка на стеганай вокладцы патрабуе стабілізатара падкладкі, каб прадухіліць зморшчванне, таму брэнды павінны пацвердзіць, што фабрыка мае вопыт вышыўкі менавіта на пуховых панэлях — распаўсюджаная праблема для фабрык, якія больш прызвычаіліся да адзення з плоскага ткацтва.

Матэрыяльнае апавяданне

Заявы аб матэрыялах, якія маюць сертыфікаты, цяпер з'яўляюцца законным інструментам дыферэнцыяцыі. Указанне пуху з сертыфікатам RDS, перапрацаванай абалонкі з сертыфікатам GRS абоСТАНДАРТ OEKO-TEX 100Правераная абалонка дае рознічным пакупнікам і канчатковым спажыўцам правераную прычыну выбраць ваш прадукт замест несертыфікаванага канкурэнта па падобнай цане. Гэтыя заявы патрабуюць дакументацыі, таму плануйце аб'ём сертыфікацыі падчас распрацоўкі, а не дадавайце заявы пасля вытворчасці.

7Вытворчы працэс: ад тэхнічнага пакета да адгрузкі

Разуменне паслядоўнасці вытворчасці дапамагае пакупнікам усталёўваць рэалістычныя календары і вызначаць, дзе часцей за ўсё ўзнікаюць затрымкі. Тыповая праграма пашыву пуховых куртак на заказ праходзіць праз сем этапаў.

1
Тэхнічны пакет і блакіроўка спецыфікацый
5-10 дзён

Завяршыце распрацоўку ўсіх спецыфікацый кампанентаў: тканіна абалонкі і таўшчыня, тып і вага напаўняльніка, метад вырабу, размяшчэнне перагародак, графік аздаблення, класіфікацыя памераў і патрабаванні да маркіроўкі. Гэта самы важны этап — неадназначнасць тут прыводзіць да выдаткаў і затрымкі на кожным наступным этапе.

2
Пацвярджэнне паставак матэрыялаў і сертыфікацыі
7-14 дзён

Пацвердзіце наяўнасць тканіны і напаўняльніка, а таксама пераканайцеся, што сертыфікацыйныя дакументы (сертыфікаты здзелак RDS, сертыфікаты аб'ёму GRS, этыкеткі OEKO-TEX) актуальныя і ахопліваюць канкрэтныя закупляныя матэрыялы.

3
Распрацоўка ўзораў і зацвярджэнне адпаведнасці
Ад 10 да 20 дзён на раўнд

Першыя ўзоры вырабляюцца для зацвярджэння па памеры, канструкцыі і візуальнага зацвярджэння. Большасць праграм патрабуюць аднаго-двух раўндаў узораў. Пакупнікі, якія зацвярджаюць узоры, не апранаючы іх у халодных умовах, часта выяўляюць праблемы з лофтам або пасадкай толькі ў палявых умовах.

4
Пацверджанне і выпрабаванні перадвытворчасці
7-12 дзён

Калі патрабуецца на вашым рынку, адпраўце пацвярджальны ўзор для лабараторных выпрабаванняў — праверка напаўняльнай здольнасці, аналіз складу і скрынінг на абмежаваныя рэчывы. Выпрабаваннямі і сертыфікацыяй напаўняльнікаў займаюцца староннія лабараторыі, такія як IDFL.

5
Масавая вытворчасць
ад 30 да 45 дзён

Раскрой, стэганне, напаўненне, закрыццё, абрэзка і аздабленне. Напаўненне пухам адбываецца ў асяроддзі з кантраляванай вільготнасцю з дапамогай калібраваных станцый вымярэння вагі напаўняльніка, паколькі адхіленні вагі напаўняльніка з'яўляюцца найбольш распаўсюджанай прычынай неадпаведнасці партыі.

6
Унутрыпрамысловы і канчатковы кантроль
Ад 3 да 7 дзён

Праверка на плыні падчас стэгання і закрыцця дазваляе выявіць дэфекты, пакуль іх яшчэ можна выправіць. Канчатковая праверка правярае вымярэнні, размеркаванне запаўнення, якасць шыўкоў, дакладнасць маркіроўкі і адпаведнасць упакоўкі вашаму стандарту AQL.

7
Упакоўка і адгрузка
Марскі транспарт ад 30 да 40 дзён / паветраны транспарт ад 5 да 8 дзён

Кампрэсійная ўпакоўка памяншае аб'ём перавозкі пуховай вопраткі, але празмернае сцісканне можа часова зрабіць яе больш плоскай. Удакладніце спосаб упакоўкі з вытворцам і дайце вопратцы цалкам размяць лофты перад фатаграфаваннем у рознічным гандлі або прэзентацыяй у салоне.

Рэалістычны каляндар ад фіксацыі тэхнічнага пакета да дастаўкі на склад складае прыкладна ад 95 да 145 дзён для марскіх перавозак або ад 70 да 115 дзён для авіяперавозак. Брэндам, якія плануюць сезонны запуск, варта пачаць з патрабаванай даты дастаўкі на склад і дадаць двух-трохтыднёвы буфер для перагляду ўзораў, бо менавіта там адбываецца найбольшая колькасць збояў.

8Стандарты кантролю якасці і выпрабаванняў

У пуховых куртак ёсць тыпы пашкоджанняў, якіх няма ў адзення з плоскай тканіны. Працёкі пуху, зрушэнне лофта, зрушэнне перагародак і адхіленні вагі напаўняльніка характэрныя для ўцепленай канструкцыі, і кожны з іх патрабуе спецыяльнага пратаколу праверкі, а не агульнага кантролю якасці адзення.

Тэставы параметр Кіруючы стандарт Тыповы дапушчальны дыяпазон Чаму гэта важна з камерцыйнага пункту гледжання
Запаўняльная магутнасць Правілы выпрабаванняў IDFB / EN 12130 Павінна адпавядаць спецыфікацыі ў межах +/- 5 працэнтаў Непасрэдна вызначае праўдападобнасць сцвярджэння аб цяпле
Склад (суадносіны пуху і пяра) IDFB Частка 3 90/10, 80/20, як пазначана Дакладнасць этыкетак; ілжывыя заявы ствараюць юрыдычную пагрозу
Каламутнасць (чысціня) ЦАХАЛ 500 мм або вышэй Гігіена і кантроль алергенаў
Кіслародны лік ЦАХАЛ 10 мг на 100 г або менш Паказвае на рэшткі арганічных рэчываў
Пуханепранікальнасць тканіны ІСО 12132-1 15 валокнаў або менш Прадухіляе скаргі на ўцечкі і вяртанне тавараў
Тэст на распыленне DWR AATCC 22 / ISO 4920 80-100 балаў у новым выглядзе Абарона паверхневых вод у змешанае надвор'е
Адхіленне вагі запаўнення Унутраны кантроль вытворчасці +/- 5 працэнтаў ад спецыфікацыі на панэль Аднастайнасць партый па памерах і адзінках

Сацыяльная адпаведнасць з'яўляецца паралельным патрабаваннем для большасці экспартных праграм.Амфоры BSCI— гэта найбольш шырока прызнаная сістэма сацыяльнага захавання адпаведнасці ў еўрапейскіх ланцужках паставак, якая ахоплівае працоўны час, заработную плату, ахову здароўя і бяспеку, а таксама механізмы разгляду скаргаў у больш чым 120 краінах. Праверка таго, ці мае ваш вытворца бягучы аўдыт — і што аўдыт ахоплівае канкрэтную вытворчую пляцоўку, а не толькі гандлёвую арганізацыю — з'яўляецца стандартным этапам належнай абачлівасці, які ўсё часцей патрабуюць карпаратыўныя пакупнікі перад тым, як прыцягнуць пастаўшчыка.

Практычныя парады:Запытайце справаздачу аб выпрабаваннях напаўняльніка для вашай канкрэтнай вытворчай партыі, а не агульны сертыфікат фабрыкі. Сертыфікат, які апісвае агульныя магчымасці пастаўшчыка напаўняльніка, не даказвае, што пух у вашай замове адпавядае спецыфікацыі — гэта робяць толькі выпрабаванні на ўзроўні партыі.

9Мінімальны заказ, цэны і планаванне тэрмінаў выканання

Праграмы пуховых куртак маюць больш высокія мінімальныя заказы, чым многія іншыя катэгорыі верхняга адзення, галоўным чынам таму, што тканінныя фабрыкі і пастаўшчыкі напаўняльнікаў усталёўваюць свае ўласныя мінімальныя заказы, якія фабрыка павінна агрэгаваць. Разуменне таго, адкуль бяруцца гэтыя мінімумы, дапамагае пакупнікам дамаўляцца аб рэалістычных умовах.

Адкуль бярэцца мінімальны заказ (MOQ)

На мінімальны заказ пуховых куртак уплываюць два абмежаванні. Па-першае, тканіна, афарбаваная на заказ, звычайна мае мінімум 500-1000 метраў, што складае прыкладна 300-600 адзінак курткі ў залежнасці ад памеру і сілуэту. Па-другое, пастаўшчыкі напаўняльнікаў звычайна прадаюць партыямі, што робіць вельмі малыя заказы неэфектыўнымі. Праца з існуючай на заводзе тканінай і стандартнай спецыфікацыяй напаўняльніка значна зніжае практычны мінімальны заказ, таму праграмы ODM, пабудаваныя на правераных заводскіх распрацоўках, часта могуць пачынацца са 100-300 штук у кожнай каляровай гаме.

Тып праграмы Тыповы мінімальны заказ Час выбаркі Тэрмін выканання аптовых заказаў Уплыў на цану
ODM — існуючы дызайн, нестандартны колер і лагатып Ад 100 да 300 штук у кожнай каляровай гаме 10-15 дзён 30-35 дзён Найніжэйшы
ODM — мадыфікаваны дызайн, тканіна на заказ Ад 300 да 500 штук 15-20 дзён 35-45 дзён Умераны
OEM — поўны індывідуальны дызайн і тэхнічны пакет Ад 500 да 1000 штук 20-30 дзён 40-50 дзён Вышэй
OEM — праграма сертыфікаваных матэрыялаў (RDS, GRS) Ад 500 да 1000 штук 25-35 дзён 45-55 дзён Найвышэйшы

Фактары выдаткаў, пра якія варта весці перамовы,

Кошт напаўняльніка дамінуе ў спісе матэрыялаў для пухавага футра, звычайна складаючы ад 35 да 55 працэнтаў ад агульнага кошту адзінкі ў залежнасці ад напаўняльнай здольнасці і вагі напаўняльніка. Вонкавы матэрыял, як правіла, з'яўляецца другім па велічыні кампанентам. Практычным вынікам гэтага з'яўляецца тое, што пераход з напаўняльнай здольнасці 650 да 800 часта павялічвае кошт адзінкі значна больш, чым замена вонкавага матэрыялу з 30D да 40D. Калі ваша мэтавая рознічная цана фіксаваная, найбольш эфектыўным рычагом выдаткаў звычайна з'яўляюцца напаўняльная здольнасць і вага напаўняльніка, а не тканіна або аздабленне.

10Як выбраць вытворцу пуховай курткі

Ацэнка вытворцы пуховых куртак патрабуе ўліку не толькі агульных магчымасцей пашыву адзення, але і чатырох спецыфічных для гэтай катэгорыі кваліфікацыйных характарыстык.

1. Пацверджаны вопыт будаўніцтва ізаляваных будынкаў

Запытайце вытворчыя рэкамендацыі спецыяльна для пуховай або сінтэтычнай ізаляванай верхняй вопраткі, а не для звычайнай верхняй вопраткі. Стэгванне, напаўненне і ўтрыманне пуху — гэта розныя кампетэнцыі. Запытайце фатаграфіі цэха па расфасоўцы і спытайце, як вага напаўняльніка правяраецца на ўзроўні панэлі — фабрыка, якая ўзважвае толькі гатовую вопратку, не можа кантраляваць адхіленні партый.

2. Аб'ём сертыфікацыі, які адпавядае вашым заяўкам

Пераканайцеся, што фабрыка мае дзеючыя сертыфікаты, якія ахопліваюць матэрыялы, якія вы збіраецеся выкарыстоўваць — RDS для пуху, GRS для перапрацаванага матэрыялу, OEKO-TEX для абалонкі і amfori BSCI для сацыяльнай адпаведнасці. Вельмі важна пераканацца, што ў сертыфікаце пазначана вытворчая пляцоўка, а не толькі матчыная гандлёвая кампанія, і параўнаць тэрмін дзеяння з вашым вытворчым перыядам.

3. Тэсціраванне доступу і дысцыпліны дакументацыі

Спытайце, якую староннюю лабараторыю выкарыстоўвае завод і ці можа яна прадаставіць справаздачы аб выпрабаваннях на ўзроўні партыі. Вытворца, які рэгулярна выпускае дакументацыю аб выпрабаваннях, хутчэй пройдзе працэс зацвярджэння і будзе лепш падрыхтаваны да абгрунтавання заяў, калі рознічны пакупнік правядзе аўдыт вашага ланцужка паставак.

4. Сумленная камунікацыя адносна мінімальнага замовы і тэрмінаў

Асцерагайцеся пастаўшчыкоў, якія згаджаюцца на незвычайна нізкія мінімальныя заказы або незвычайна кароткія тэрміны выканання, не тлумачачы, як яны іх дасягнуць. У выпадку ўцепленай верхняй вопраткі агрэсіўныя абяцанні звычайна прыводзяць да замены напаўняльніка, зніжэння вагі напаўняльніка або прапускання выпрабаванняў — нічога з гэтага не бачна, пакуль тавар не прыбудзе.

PASSION OUTERWEAR — гэта падраздзяленне кампаніі Quanzhou Donghuang Garment Co., Ltd. з больш чым 20-гадовым вопытам вытворчасці і гандлю верхняй вопраткай, рабочай адзеннем і адзеннем з уцяпленнем. Нашы праграмы па вытворчасці пуховых вырабаў працуюць з сертыфікаванымі ланцужкамі паставак BSCI, SMETA, GRS і OEKO-TEX, і мы падтрымліваем як ODM-кандыдатуру з правераных дызайнаў, так і поўную распрацоўку OEM з вашага тэхнічнага пакета. Акрамя ўцяпляльнай верхняй вопраткі, мы вырабляемспецадзенне на заказіадзенне з падагрэвам на заказпраграмы, што дазваляе брэндам аб'ядноўваць некалькі катэгорый з адным вытворчым партнёрам.

Часта задаваныя пытанні

Які тыповы мінімальны заказ (MOQ) для замовы пуховай курткі на заказ?
Для праграм ODM, якія выкарыстоўваюць існуючы фабрычны ўзор з вашай каляровай гамай, брэндынгам і ўпакоўкай, мінімальны заказ звычайна пачынаецца ад 100 да 300 штук на каляровую гаму. Поўная распрацоўка OEM з вашага ўласнага тэхналагічнага пакета звычайна патрабуе ад 500 да 1000 штук, у асноўным з-за мінімальных аб'ёмаў вытворчасці на тканіну, афарбаваную па індывідуальным заказе. Праграмы, якія прадугледжваюць сертыфікаваныя матэрыялы, такія як пух RDS або перапрацаваная тканіна GRS, знаходзяцца ў верхняй частцы дыяпазону, паколькі сертыфікаваныя партыі матэрыялаў закупляюцца ў фіксаваных колькасцях. Пакупнікі, якія жадаюць праверыць рынак, перш чым абяруцца за опт, павінны пачаць з канфігурацыі ODM на стандартнай тканіне.
Чым адрозніваецца напаўняльная сіла ад напаўняльнай вагі?
Напаўняльная здольнасць вымярае якасць — аб'ём, які займае адна унцыя пуху, што паказвае на яго эфектыўнасць утрымлівання паветра. Вага напаўняльніка вымярае колькасць — колькі грамаў напаўняльніка ўваходзіць у адзенне. Агульная цяпло залежыць ад абодвух паказчыкаў. Куртка з напаўняльнай здольнасцю 650 і 200 грамамі пуху можа быць цяплейшай, чым куртка з напаўняльнікам 800 і ўсяго 120 грамамі. Заўсёды ўказвайце абедзве лічбы ў сваім тэхнічным пакеце; указанне толькі напаўняльнай здольнасці дазваляе фабрыцы паменшыць вагу напаўняльніка, што з'яўляецца найбольш распаўсюджанай прычынай скаргаў на тып «гэтая куртка не такая цёплая, як чакалася».
Ці магу я выкарыстоўваць перапрацаваны пух і пры гэтым атрымліваць сертыфікат RDS?
Гэтыя структуры розныя. RDS — гэта стандарт ланцужка паставак для новага пуху, які ахоплівае дабрабыт жывёл ад фермы да гатовага прадукту, і не распаўсюджваецца на перапрацаваны матэрыял. Перапрацаваны пух звычайна сертыфікуецца ў адпаведнасці з глабальным стандартам перапрацаванага пуху, які правярае ўтрыманне перапрацаванага матэрыялу і ланцужок паставак праз вызначэнне ISO для перапрацаванага матэрыялу. Некаторая частка перапрацаванага пуху здабываецца з сертыфікаваных RDS прадуктаў пасля спажывання, але атрыманы перапрацаваны матэрыял мае заяву GRS, а не заяву RDS. Укажыце, якую сертыфікацыю патрабуе ваша праграма, і пераканайцеся, што фармулёўка заявы на старонцы вашага прадукту адпавядае сертыфікату, які вы фактычна маеце.
Які метад будаўніцтва забяспечвае найлепшае цяпло за свае грошы?
Для сухіх і халодных умоў канструкцыя каробкавай перагародкі забяспечвае найлепшае цяпло на грам напаўняльніка, бо яна ліквідуе халодныя плямы, якія ўтвараюцца там, дзе прашытыя лініі швоў сціскаюць напаўняльнік. Аднак гэта мае значна большыя выдаткі на працу. Калі ваша праграма арыентавана на базавы або модны цэнавы дыяпазон, прашытая з крыху большай вагой напаўняльніка часта мае лепшую камерцыйную каштоўнасць, чым каробкавая перагародка з меншай вагой напаўняльніка. Для рынкаў з вільготнымі або змешанымі ападкамі зварная канструкцыя ў спалучэнні з ламінаванай абалонкай звычайна з'яўляецца больш моцным выбарам, бо яна ліквідуе шляхі ўцечкі праз адтуліны і абараняе напаўняльнік ад вільгаці.
Якія сертыфікаты павінна мець фабрыка пуховых куртак?
Як мінімум, звярніце ўвагу на наяўнасць сертыфікатаў сацыяльнай адпаведнасці, такіх як amfori BSCI або SMETA, якія патрабуюць большасць еўрапейскіх і многія паўночнаамерыканскія рознічныя пакупнікі. Што тычыцца заяў аб матэрыялах, ланцужок паставак фабрыкі павінен мець сертыфікат RDS, калі вы выкарыстоўваеце пух, GRS, калі вы заяўляеце аб утрыманні перапрацаваных матэрыялаў, і тэставанне OEKO-TEX STANDARD 100 на наяўнасць абмежаваных рэчываў на тканіне верхняга пакрыцця. Вельмі важна пераканацца, што ў кожным сертыфікаце пазначана рэальная вытворчая пляцоўка і што ён застаецца сапраўдным на працягу ўсяго вытворчага перыяду — сертыфікаты, выдадзеныя гандлёвай арганізацыі, а не фабрыцы, з'яўляюцца распаўсюджанай праблемай.
Колькі часу праходзіць ад першага кантакту да дастаўкі тавару?
Для праграмы ODM са стандартнай наладай: спецыфікацыя і адбор проб - ад 15 да 25 дзён, масавая вытворчасць - ад 30 да 35 дзён, а марскія перавозкі - ад 30 да 40 дзён, што ў агульнай складанасці складае прыкладна ад 80 да 100 дзён. Поўная распрацоўка OEM з сертыфікаванымі матэрыяламі і двума раўндамі ўзораў звычайна займае ад 120 да 150 дзён. Авіяперавозкі могуць скараціць транспарт на тры-чатыры тыдні за дадатковыя выдаткі. На практыцы найбольшай крыніцай затрымак з'яўляюцца цыклы перагляду ўзораў, таму самы хуткі шлях - гэта прыбыць з поўным тэхнічным пакетам і выразна акрэсленымі крытэрыямі зацвярджэння.
Чаму з пуховых куртак часам працякае пер'е, і як гэтаму прадухіліць?
Працёкі маюць тры распаўсюджаныя прычыны: недастатковая пуханепранікальнасць верхняй тканіны, адтуліны ад іголак ад стэжкавання, якія ствараюць шляхі выхаду, і пёравыя пёры, якія з часам прабіваюцца праз тканіну. Прафілактыка складаецца з трох этапаў: каландраваная або пакрытая пуханепранікальная верхняя частка, адпаведная шчыльнасць шыўкоў з выкарыстаннем тонкіх іголак і напаўняльнік з нізкім утрыманнем пёраў і пёраў (90/10 або 95/5, а не 80/20). Пуханепранікальнасць вымяраецца ў адпаведнасці з ISO 12132-1, прычым 15 або менш праніклых валокнаў звычайна лічацца прымальнымі. Зварная канструкцыя цалкам выключае шлях выхаду адтуліны ад іголак.
Сьюзан Ван
Сьюзан Ван
ВІЦЭР-МЕНЕДЖАР | PASSION CLOTHING
20 гадоў вытворчасці верхняй вопраткі, рабочай вопраткі і адзення з падагрэвам. Сертыфікавана BSCI, SMETA, GRS, OEKO-TEX і VF Corporation. ДалучайцесяLinkedIn.

Гатовыя распрацаваць сваю індывідуальную праграму па вырабе пуховых куртак?

PASSION OUTERWEAR вырабляе пуховыя курткі на заказ са 100 адзінак, выкарыстоўваючы сертыфікаваныя па RDS і GRS матэрыялы, маючы магчымасць выкарыстання скрынкавых перагародак і зварных канструкцый, а таксама праводзіць поўныя выпрабаванні на ўзроўні партыі. Дашліце нам свой тэхнічны пакет або эталонны ўзор — мы адкажам на працягу 24 гадзін.

Запытаць прапанову і агляд тэхнічнага пакета Праглядзець праграму OEM / ODM